In seara asta la emisiunea lui Mihai Gâdea a fost din nou interviu cu familia regală. Calm, calm, că nu despre asta vreau să vă vorbesc.
Noutatea a constat în faptul că interviul a avut loc in interiorul Palatului Peleş.
Palatul a fost filmat un pic şi din exterior, de pe cărarea ce duce la intrare - profilul palatului în noapte, luminat pe un cer negru, era de-o frumuseţe ca din poveşti, uşor 'gotic' dar totuşi cald, măreţ dar de-o eleganţă delicată.
Dar mai ales Palatul Peleş a fost filmat în interior de un cameraman foarte priceput.
Am vizitat Peleşul şi nu mi-a dat în realitate senzaţia de măreţie pe care am resimţit-o la filmarea de pe Antena 3 din seara asta.
Multe unghiuri filmate de jos în sus. Aşa încât arcadele păreau că tind spre cer.
A trezit în mine senzaţia de catedrală, cu o atmosferă solemnă ce emoţiona.
Şi mă gândeam, privind, că nu înţeleg anti-monarhiştii - măcar pentru că nici un alt regim nu oferă atâta frumeseţe, atâta complexitate estetică, atâta dragoste pentru detaliu, atâta rafinament !
Măcar pentru ceea ce ne lasă regimul monarhic din punct de vedere arhitectural, imposibil măcar de a fi comparat, nu ai cum să nu apreciezi aspectul ăsta.
Avem, ca naţiune, o mulţime de moşteniri lăsate de Casa Regală a României.
Înţeleg cum poţi să nu fi monarhist, dar nu înţeleg cum poţi fi anti-monarhist.
Revenind la interviu, Fie şi doar pentru felul în care arăta Palatul filmat în seara asta merita să vedeţi imaginile.
Iar pentru cei ne-alergici la noţiunea de monarhie, sau cel puţin curioşi, merita să vedeţi interviul chiar şi cu sonor.
Principele Duda oferă lecţii de oratorie, prin idei, printr-o exprimare diplomatică dar fermă, prin literatura exprimării, prin cultura politică şi mai ales prin anumite exprimări sintetice dar extinse în expresivitate şi în emoţie.
Se afișează postările cu eticheta Principele Duda. Afișați toate postările
Se afișează postările cu eticheta Principele Duda. Afișați toate postările
De poveste, din Romania povestilor
marți, 20 septembrie 2011
Publicat de
Mihaeladm
la
00:24
6
comentarii
Trimiteți prin e-mail
Postați pe blog!Trimiteți pe XDistribuiți pe FacebookTrimiteți către Pinterest
Etichete:
casa regala,
Mihai Gadea,
Palatul Peles,
Principele Duda,
sociale
Abonați-vă la:
Postări (Atom)

